Yandex Metrica Raporları'nı Anlama


Metrica, web sitenizin trafiğini ve ziyaretçilerini ölçmenize yardımcı olan ücretsiz bir Yandex ürünüdür. Metrica ile ziyaretçi davranışları ve reklamlarınızın etkinliği gibi performans analizlerini yapabilir ve bu sayede dijital pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Google Analytics ve Yandex Metrica bir çok anlamda eşdeğer performans araçları gibi görünebilirler. Yandex Metrica açısından temel farklar ise sunmuş olduğu şu hizmetlerdir: Site Yol Haritası, Bağlantı Haritası, Kaydırma Haritası ve Tıklama Haritası. Yandex Metrica Ziyaretçi Tıklama Haritası web sitenizin kullanılabilirliğini ve kullanıcıarın aradıkları bilgilere kolayca ulaşıp ulaşamadıklarını ölçümleyebileceğiniz; özetle web sitenizin kullanıcı deneyimini değerlendirmenizi sağlayan bir araçtır. Aşağıdaki örnek haritada görüldüğü gibi ziyaretçilerin tıklama sıklıkları farklı renklerle işaretlenmiş. Bu tıklama haritası yalnızca Yandex Metrica izleme kodu yüklenmiş olan web sitelerindeki datalara erişebilir.

Yandex Metrica Kurulumu için size yardımcı olabiliriz!

Metrica hesap ayarlarınızı sizin için en doğru şekilde yapar, performans verilerini size haftalık ya da aylık olarak raporlarız. Bu raporlamayla birlikte size detaylı bir durum raporu da sunartız. Gelecek dönemdeki dijital pazarlama stratejilerinizi minimum maliyet ve maksimum getiri için optimize ederiz. Siz de bir Yandex Metrica Uzmanı ile çalışmak için teklif formunu doldurabilir ya da info@forsis.net adresine mail gönderebilirsiniz. En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektr.


Bizimle iletişime geçebilirsiniz:
* Zorunlu alanlardır.

 

Yandex Metrica Tıklama Haritası

Yandex.Metrica Kurulumu Nasıl Yapılır?

metrica.yandex.com.tr adresini ziyaret edip Yandex hesabınız ile oturum açtıktan sonra Sayaç Ekleme seçeneği hemen karşınıza gelecektir. Sayaç Ekle butonuna tıkladığınızda ise izleyeceğiniz URL ve bir takım erişim bilgilerini doldurmanız gerekiyor. Ardında Kur butonuna tıklayarak Yandex Metrica aracını kurmuş oluyorsunuz. Ancak işlem bununla sonlanmıyor; oluşturduğunuz sayaç kodunu web sitenizde izlemek istediğiniz tüm sayfalara eklemeniz gerekiyor. Ayrıca Ayarlar kısmından hangi analizleri seçeceğinizi de kodu oluşturup web sitenize eklemeden önce belirlemelisiniz. Çünkü bu ayarda yapacağınız her değişiklikte web sitenize ekleyeceğiniz kod da değişmiş oluyor.

Yandex Metrica ayarları altındaki hedefler ve filtreler bölümünden de faydalanmanızı öneriririz. Dönüşüm hedefleriniz ile reklam kampanyalarınızın veya içeriklerinizin etkinliğini ölçebilir; filtreler ile istemediğiniz kaynaklardan gelen ziyaretlerin istatistklerinize dahil edilmesini engelleyebilirsiniz.


Makaleyi Paylaş: