SEO Nedir?


Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization - SEO) organik Google Arama Sonuçlarında ücretsiz bir şekilde listelenmenizi sağlar. Bir SEO uzmanı web siteniz için SEO analizi yapar ve sayfaları optimize etmek için yol haritası oluşturur. SEO optimizasyonu için on page ve off page faktörler dikkate alınır. Bu faktörler web sitenizin alan adından tutun da sayfanıza yönlendirilen linklere (backlink), sayfaların kod yapısında bulunan meta etiketlerinden sosyal medya paylaşımlarına kadar bir çok değişkeni kapsar. Google'ın oldukça önemsediği bir diğer konu ise kullanıcı deneyimidir. Google botları kullanıcın aradığıyla en alakalı olan sonuçları listeler ve bu listelemeyi yaparken de tıklama oranı, kullanıcıların web sitenizden hemen çıkma oranı, kullanıcının sitede geçirdiği süre gibi faktörleri değerlendirir ve bu deneyimler yeterli değilse google sayfanızı alakasız içerik olarak işaretleyebilir, arama sonuçlarında arka sıralara atabilir.

Kimse Google’da birinci sıra garantisi veremez.

Google arama motorlarına kayıt ücretsiz olarak yapılan bir işlemdir ve ücretli olarak ya da "Google ile özel ilişkisi" olduğunu iddia eden kimseler aracılığıyla Google organik arama sonuçlarında listelenemezsiniz. Google dizinine web sitenizi eklemenin yolu URL ekle sayfasından web sitenizi kaydetmektir ya da Google search conseole aracılığı ile bir sitemap göndermektir.


Bizimle iletişime geçebilirsiniz:
* Zorunlu alanlardır.

Kendini SEO uzmanı olarak tanıtan bazı kişilerin paravan siteler ile link inşaası yaptığı, anahtar kelime yığınları kullandığı, casus yazılım ya da kötü amaçlı yazılımlardan trafik aldığı, ücretli reklamlar ile organik sonuçları bir arada saydığı ve hatta bunlardan çok daha fazlasını yaptığını biliyoruz. Bir SEO uzmanı seçerken Google organik sonuçlarda 1. sırada listelenme garantisinin kesinlikle verilemeyeceğini ve bunun için alakasız içerikler ve spam yollarla sayfaya ziyaretçi sağlanmasının günün birinde Google tarafından sayfanın yasaklanmasına yol açacağını bilmelisiniz. Eğer siz de bir SEO uzmanı ile çalışmak isterseniz teklif formunu doldurabilirsiniz ya da info@forsis.net adresine mail atabilirsiniz. En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

SEO BileşenleriGoogle SEO çalışmaları için bir klavuz yayınlamaktadır. Google'ın ücretsiz bir ürünü olan Search Conseole, eski adıyla Webmaster tools, arama motoru optimizasyonu sürecini sizin için kolaylaştırmakta. Web sitenizin FTP bilgilerine sahipseniz ve temel seviyede HTML biliyorsanız bazı güncellemeleri kendiniz de bu klavuz aracılığı ile gerçekleştrebilirsiniz. Ancak organik arama sonuçlarında üst sıralarda sayfalarınızın listelemesi için Google'ın kullanıcı deneyimini oldukça önemsediğini ve düzenli güncellemeler ile aranılan bilgiyi web sitenizde sunmanız oldukça önem taşıyor.

Search Engine Land'in on page ve off page faktörleri segmente ederek hazırlamış olduğu SEO Periyodik tablosunu (İngilizce) inceleyebilirsiniz.


Google Webmasters ekibinin yakl aşık 2 yıl önce paylaştığı "Yeni Başlayanlar için SEO" isimli videoyu izleyebilirsiniz:


Makaleyi Paylaş: