Facebook Reklamları


Günümüzde 1 milyardan fazla insansın kullandığı Facebook Marc Zuckerberg tarafından 2004 yılında sadece Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Alexa verilerine göre 2015 yılı itibariyle Facebook, dünyada en fazla ziyaret edilen 2. web sitesi. Türkiye'de ise Facebook en fazla ziyaret edilen ilk 5 web sitesi içinde bulunuyor. Günümüzde insanlar Facebook'u sadece sosyalleşmek amacıyla değil kurumsal iletişim kanallarından biri olarak kullanıyor. Dolayısıyla bu kadar geniş kitlelere ulaşabilen bir platformun internet reklamcılığı için de hizmet vermesi kaçınılmaz.

Facebook Reklamları kullanım amaçları şu şekilde listeleyebiliriz:

  1. Marka bilinrliğini arttırmak,
  2. Kurumsal ya da şahıs web sitelerinin trafiğini arttırmak,
  3. Müşterilerle iletişim kurarak Facebook Sayfası beğenilerini arttırma,
  4. Satış elde etmek.

Facebook reklamlarına başlamak için önecelikle müşterilerinizle sürekli iletişim kurmanızı sağlayacak ücretsiz bir Facebook Sayfası açmalısınız. Kapak fotoğrfı ve profil resmi gibi sayfa öğelerini belirlerken özgün olmanızı öneririz. Sayfayı kendiniz de beğenip arkadaşlarınıza tavsiye ettiğinizde ilk beğenileri de toplamaya başladığınızı göreceksiniz. Facebook sayfanızda haftalık içerik paylaşımlarında bulunarak güncelliği korumanızı ve gelen yorumları/eleştirileri de düzenli olarak kontrol ederek cevaplamanızı tavsiye ederiz. İnsanlar sayfanızı bu organik süreçle beğenmeye devam ederken siz de birkaç reklam oluşturabilirsiniz. Facebook reklamları kullanıcıların bulundukları coğrafik bölgeye, kullanıcıların demografik özelliklerine ve ilgi alanlarına göre hedeflenebilr. Böylece hedef kitlenize yönelik reklam yaparsınız; daha düşük bütçeyle daha fazla geri dönüş elde edebilirsiniz.

Facebook reklam ücreti nedir?

Facebook reklam bütçelerini günlük ya da toplam olarak belirleyebilirsiniz. Ayrıca Google AdWords reklamlarında olduğu gibi TBM (tıklama başı maliyet) ve BGBM (bin gösterim başı maliyet) teklif seçenekleri Facebook reklamlaı için de kullanılmakta. Reklam oluşturmaya başladığınızda öncelikle hedef kitlemenizi belirlemeniz gerekir. Facebook Reklam Yönetim paneli ise hedef kitlenizi belirlemenizden sonra size tahmini bir erişim sayısı verir. Reklamlarınızın bir günde kaç kişiye gösterileceğini ise bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Facebook reklamlarınızı oluştururken şunlara dikkate etmelisimniz:
+İşletmenizin sunmuş olduğu indirim, hediye ya da avantajları vurgulayın
+Reklam metninizi yazarken ve reklam görselinizi hazırlarken basit ve hedef kitlenizi harekete geçirici olun.
+Siz de pazardaki yerinizi almak ve rekabet avantajı sağlamak için Facebook ile reklam verin!

Facebook reklam Uzmanı ile çalışmak için teklif formunu doldurabilirsiniz ya da info@forsis.net mail atabilirsiniz. En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

Facebook Reklam Örnekleri


Makaleyi Paylaş: